Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

29.10.10

Λύγισαν στο τέλος οι ''Ταύροι''....

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία τρία λεπτά( διά χειρός Westbrook), οι Thunder κέρδισαν τους Bulls στο Οklahoma City Arena  της ομώνυμης πόλης, με 95-106, ξεκινώντας με το δεξί την φετινή σεζόν.Ο Kevin Durant ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του,καθώς πέτυχε 30 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.Για τους ''ταύρους΄΄ ο Derick Rose  σταμάτησε στους 28 μοιράζοντας και 6 ασίστ.

Όμορφο θέαμα στο ξεκίνημα

Στο πρώτο δωδεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι μπήκανε ''φουριόζοι'' στο παρκέ,Deng -Rose απο την μία  και Durant-Westbrook απο την άλλη οδηγούσαν τις ομάδες τους εκ του ασφαλούς.Ο αγώνας κυλούσε καλάθι στο καλάθι,μέχρι το έβδομο λεπτό,σημείο στο οποίο το Σικάγο πήρε μία μικρή διαφορά της τάξης των 4 πόντων(14-10 στα 07:27).Διαφορά που κράτησε εώς και τρισήμιση λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου,όταν μετά απο ένα άσχημο δίλεπτο σε άμυνα και επίθεση ,οι ''βροντές'' πήραν κεφάλι με 23-21.Οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα τους,  που δεν άφηνε διαδρόμους στα μπασίματα του Rose, υποχρέωσαν το ''βιρτουόζο'' άσσο και την ομάδα του, να μείνουν χωρίς πόντο και στο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 25-30 της περιόδου.

Όταν μίλησε ο Green.....

Το δεύτερο κομμάτι του μάτς ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο,με μεγάλη όρεξη και απο τις δύο πλευρές για καλό μπάσκετ. Ο Watson μπήκε ''ζεστός'' και σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους, για την ομάδα του Τim Thibodeau.Παρόλα αυτά η Οκλαχόμα συνέχισε να έχει το προβάδισμα τo οποίo και αύξησε στους 8(31-39 στα 08:45).O Kevin Durant κάθησε στον πάγκο και μαζί του ''κάθησαν'' (αγωνιστικά)και όλοι οι Thunder.Oι ''ταύροι'' άδραξαν την ευκαιρία και άρχισαν σταδιακά να πλησιάζουν στο σκόρ, ώσπου πέρασαν μπροστά με 48-45(03:57), παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τους αντιπάλους τους να βάζουν μόλις 2 πόντους, σε 3' λεπτά(06:48-03:33).Ωστόσο δεν κράτησαν για πολύ αυτή την διαφορά, καθώς με 5 πόντους του Green, οι γηπεδούχοι ανέκτισαν ξανά το προβάδισμα(50-53 στα 01:57)και το κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου(54-59), όπου ο ίδιος παίκτης είχε άλλο ένα ξέσπασμα, κλείνοντας την περίοδο με 14 προσωπικούς!!!

Πάλευε μόνος με τους ''ταύρους'' ο Westbrook

Το τρίτο δωδεκάλεπτο ανήκε στο Σικάγο,που ''τράβηξε'' για ακόμη μία φορά πολύ καλά στο ξεκίνημα.Με μπροστάρηδες τους Rose και Gibson μέσα σε  2' λεπτά ήταν ήδη απο πάνω με 62-59,ενώ στο ίδιο διάστημα και μέχρι τα 08:34 η ομάδα του Scot Brooks δεν είχε κάνει ''σεφτέ''.Απο ΄κει κι ύστερα οι φιλοξενούμενοι ''κατέρευσαν'' επιθετικά και χρειάστηκαν 3' λεπτά για να ξαναπετύχουν καλάθι.Ακόμα κι έτσι συνέχισαν να ηγούντε στον αγώνα με τους Noah και Deng υπαίτιους γι΄ αυτό.Ο Westbrook απο την άλλη προσπαθούσε να ''σύρει'' μόνος του τις ''βροντές'' και εν τέλει να το καταφέρνει(με την βοήθεια του Durant)με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με 82-82.

Στοίχισε η αστοχία στο τέλος

Το τελευταίο μέρος του μάτς ήταν αυτό που στοίχισε στο Σικάγο το ξεκίνημα με το αριστερό στο πρωτάθλημα, κι αυτό γιατί μετά απο μία πολύ κακή εμφάνιση πέτυχε(μόνο) 13 πόντους ενώ παράλληλα δέχτηκε 24.Το παιχνίδι κυλούσε στον πόντο, με καλάθια εκατέρωθεν και το προβάδισμα να εναλλάσεται μέχρι τα μισά της περιόδου.Η συνέχεια ήταν εφιάλτης για τον Rose και την παρέα του....Οι Durant-Westbrook ''έχτισαν'' για τους Thunder ένα σερί 16-6 που τους έφερε νικητές με 95-106, αφήνοντας τους κόκκινους να σκέφτονται το τι μπορεί να έφταιξε και πέτυχαν 6 πόντους απο την μέση του δωδεκαλέπτου εώς το τέλος.

Για τους νικητές ο Russel Westbrook έκανε double-double με 28 πόντους,10 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ απο κοντά ήταν και ο Green με 21.
Oι Bulls είχαν τους  Νοah-Gibson  με double-double ,18π.,19 ριμπ. και 16 με 11 αντίστοιχα.