Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

31.10.10

Νίκη δια χειρός Rose

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Bulls απέναντι στους Pistons με 101-91 στην πρώτη τους αναμέτρηση στο United Center για το φετινό πρωτάθλημα.Οι "Ταύροι" αν και δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ (χαρακτηριστικό είναι ότι βρέθηκαν να χάνουν και με 21 πόντους κατά την διάρκεια του αγώνα) είχαν για ακόμη μια φορά ηγέτη τον Rose ο οποίος με 39 πόντους χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Ένας Gordon...από τα παλιά

Η ομάδα των Pistons ήταν αυτη που επέβαλλε πρώτη τον ρυθμό της με τους Bulls να κυνηγάνε απο την αρχή το σκορ.Τα "Κακά Παιδιά" είχαν σ' εξαιρετική μέρα τον Ben Gordon ο οποίος έκανε ο,τι ήθελε όποτε ήθελε.Ο Άγγλος guard πέτυχε συνολικά 21 πόντους ενώ είχε 1 rebound κι 1 assist.Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε 24-21 υπέρ των Pistons ενώ το ημίχρονο του αγώνα βρήκε τους Bulls να χάνουν με 63-44.

Αφηνίασαν οι "Τάυροι"

Στην επανάληψη του αγώνα το Chicago ανέβασε κατακόρυφα στροφές και με μπροστάρη τον Derrick Rose κατάφερε να μειώσει αρχικά την διαφορά των 19 πόντων στους 15 δείχνοντας σημάδια βελτίωσης.Το τρίτο δωδεκάλεπτο έκλεισε 82-67 υπέρ του Detroit αλλά κανείς δεν έδωσε σημασία καθώς αυτό που ακολούθησε επισκίασε τα πάντα.Η ομάδα του Tim Thibodeau έκανε ένα από τα καλύτερα δωδεκάλεπτα που θα μπορούσε να κάνει κ' έδειξε ότι αυτή η ομάδα διαθέτει χαρακτήρα αφού κατάφεραν να φέρουν τα πάνω-κάτω!Ο Noah ανέλαβε το κομμάτι "άμυνα" (17 rebound,3 block shots,1 steal) ενώ ο Rose το κομμάτι "επίθεση" (39 πόντους,7 assists) και οι Bulls κατάφεραν να πετύχουν στο 4ο δωδεκάλεπτο 34 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις 9!
Μ' αυτήν την νίκη οι "Ταύροι" ισοφάρισαν την ήττα που είχαν υποστεί στην πρεμιέρα κόντρα στους Thunder ενώ το Detroit παρέμεινε χωρίς νίκη έχοντας σε 3 αγώνες ισάριθμες ήττες.

Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Enterprise Project Management