Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

22.10.12

PRESEASON DAY 17

San Antonio Spurs@Orlando Magic 100-104

Την δεύτερη σερί νίκη τους πέτυχαν οι Magic που μετά τους Pacers επικράτησαν και των Spurs με 104-100 στο Amway Center.Έτσι, δώσανε ένα τέλος στις τέσσερις συνεχόμενες ήττες, με ισάριθμες απογοητευτικές εμφανίσεις  που είχαν προηγηθεί φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 2-4.'Αξιο αναφοράς πως για ακόμη ένα αγώνα δεν αγωνίστηκαν οι Αfflalo και Harrington.Αντίθετα, από τα "σπιρούνια" ο Parker βρέθηκε για 32 λεπτά στο παρκέ, όχι όμως και οι Ginobili(17),Duncan(12).Aυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για το San Antonio(3-3) στη Florida που προχθές ηττήθηκε και από στο Miami.

Αναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Philadelphia 76ers@Boston Celtics 88-79

Άλλη μία ήττα στο TD Garden(την δεύτερη μετά από Νets) γνώρισαν οι Celtics, oι οποίοι δεν κατάφεραν να πάρουν το..αίμα τους πίσω από τον διασυρμό που υπέστησαν στη Philadelphia, χάνοντας και στη Βοστόνη από τους Sixers με 88-79. Ο Doc Rivers χρησιμοποίησε για πάνω απο 32 λεπτά τους Rondo,Pierce,Green και για περίπου 25 τους Bass και Garnett, ξεκινώντας ένα ιδιαίτερα ψηλό σχήμα.Αυτή ήταν πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Doug Collins που φιγουράρει με ρεκόρ 5-1 στην κορυφή της Ανατολής αλλά και της λίγκας γενικότερα(μαζί με Warriors),παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, σχεδόν σε όλους τους αγώνες της.Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει πάντως και με τους "Kέλτες" , αφού ολοκλήρωσαν την preseason με 3-5 και δύο εντός έδρας ήττες με κακές εμφανίσεις.Ξεκουράστηκαν Terry από την μία και Thaddeus Young από την άλλη.

Denver Nuggets@Oklahoma City Thunder 101-108

Για τα καλά φαίνεται πως έχει "ξυπνήσει" και η Oklahoma, η οποία πρόσθεσε άλλη μία νίκη στο ενεργητικό της με τη νίκη επί των Nuggets στο Chesapeake Energy Arena με 108-101.Κάπως έτσι έφτασε στο 3-2 στην preseason και ενώ είχε ξεκινήσει με δύο ήττες.Ο Scott Brooks άφησε στο παρκέ για επαρκή χρονικό διάστημα τους Durant,Harden,Ibaka και Westbrook και αυτοί φρόντισαν για τα...υπόλοιπα, με τον δεύτερο να επιστρέφει από τον τραυματισμό του. Από την άλλη ο Karl κράτησε για πάνω από 35 λεπτά μέσα τους Gallinari,Lawson και Ιguodala, με τον τελευταίο πάντως να έχει τραγικά ποσοστά στα σουτ.Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τους "σβόλους" που δείχναν σαν να πατάνε φρένο.

Sacramento Kings@Los Angeles Lakers 99-92

Η κατηφόρα σταματημό δεν έχει για τους Lakers, που γνώρισαν την έκτη ήττα τους στην preseason σε ισάριθμους αγώνες.Συγκεκριμένα, οι Kings έγιναν η δεύτερη ομάδα-μετά τους Jazz- που κατάφερε να τους κερδίσει δύο φορές στα φιλικά προετοιμασίας και συγκεκριμένα μία σε ουδέτερο και άλλη μία στο Stapless Center(χθες με 99-92).Τι κι αν ο Mike Brown άφησε στο παρκέ για πάνω από 32 λεπτά όλους τους βασικούς του, με τον Howard μάλιστα να ντεμπουτάρει με την φανέλα των "κίτρινων", το Sacramento είχε απάντηση και σε αυτό, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη του στην preseason(4-1).