Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

31.10.10

''Τσίμπησαν'' το 3 στα 3 ΄΄θύματα''........

Συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις τους,οι Hornets επιβλήθηκαν και των Spurs με 99-90 μέσα στο AT&T Center του Σαν Αντόνιο.Πέτυχαν έτσι την τρίτη τους νίκη, σε ισάριθμους αγώνες και καθέστησαν σαφές πως η φετινή χρονιά θα έχει πολλά... ''τσιμπήματα'', σε όποιον τους υποτιμήσει.Ο Chris Paul ήταν ο αποδοτικότερος για τους νικητές, καθώς πέτυχε 25 πόντους,μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.Στο Σαν Αντόνιο απο την άλλη, η κάτω του μετρίου απόδοση στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, στοίχισαν την πρώτη ήττα.Ο κορυφαίος γι' αυτους Manu Ginobili σταμάτησε στους 23 μοιράζοντας και 6 ασίστ.

Ισορροπία και προβάδισμα στο... παρά πέντε

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν είχε να επιδείξει κάτι το αξιόλογο.Οι Spurs στα πρώτα λεπτά ήταν ανώτεροι, κάτι το οποίο δε κράτησε για πολύ,με τις ''σφήκες'' να γυρνάνε το 0-5 σε 7-5 μέσα σε ένα δίλεπτο.Στη συνέχεια τα ''σπιρούνια'' παίζοντας καλή άμυνα(ειδικά πάνω στον Paul)και με τους Parker-Duncan να ''φροντίζουν'' για την ρακέτα των αντιπάλων, πήρε μία διαφορά 6 πόντων(11-17 στα 05:36).

Oι φιλοξενούμενοι μέχρι εκείνο το σημείο(και απο το 09:50)ήταν κάκιστοι επιθετικά, με μόνο διασωθέντα τον West,που προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκόρ.Το πρώτο κομμάτι  έκλεισε στο 17-24 για τους γηπεδούχους με 5 πόντους(ΜcDyess 2-Anderson 3) στο τελευταίο λεπτό.

Ginobili VS West σημειώσατε Χ

Στη δεύτερη περίοδο και πάλι οι παίκτες του Gregg Poppovic μπήκαν καλύτερα στο παρκέ,κάτι που αξιοποίησαν δημιουργώντας μία διαφορά 9 πόντων(19-28 στα 10:29).Η Νέα Ορλεάνη όμως, έκανε copy-paste την απόδοση της στο ίδιο( περίπου)διάστημα του πρώτου δωδεκαλέπτου και με ένα σερί 11-2 έφερε την ισοροπία του 30-30(07:37).

Απο ΄κει κι ύστερα όλα κυλούσαν στο καλάθι,με τον Ginobili(8 πόντοι) απ΄την μία και τον West(επίσης 8 στην περίοδο) απο την άλλη να το παίρνουν προσωπικά. Δια χειρός Paul η προσπάθεια των Hornets ανταμείφθηκε και πήραν κεφάλι στο σκόρ(43-42),με το τέλος του ημιχρόνου και αφού πρώτα είχε καλύψει, την διαφορά των 5 που είχαν οι ασπρόμαυροι.

Τσουνάνι ''σφηκών''....

Στο τρίτο μέρος του αγώνα η ομάδα του Μonty Williams ήταν καταιγιστική καθόλη την διάρκεια των 12' λεπτών παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.Με το που πάτησαν το πόδι τους στο παρκέ οι ''σφήκες'' πέταξαν κατευθείαν....''κεντρί''.Με ένα απίστευτο σερί 18-5 βρέθηκαν στο +12(60-48 στα 07:14)με τον Paul να βάζει 8 συνοχόμενους πόντους και τον Οkafor να είναι κινούμενος ''τοίχος'' στην άμυνα,

Το Σαν Αντόνιο,δεν μπορούσε να βρεί τις λύσεις για να σταματήσει τις..''ορδές των βαρβάρων'' και μοιραία χωρίς να το κατλάβει, είχε βρεθεί να κυνηγάει μεγάλη διαφορά.Ο Jefferson το πήρε πάνω του και με 7 προσωπικούς του πόντους έφερε τα ''σπιρούνια'' στο -6(57-63 στα 04:31).Στη συνέχεια πάντως οι τελευταίοι ήταν απογοητευτικοί, καθώς με 0/3 τρίποντα και 0/5 εντός παιδιάς στα τελευταία 4' λεπτά, έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με 16(76-60) και στην ουσία να ''κλειδώσουν'' την νίκη.

Αντεπίθεση ναι...μα ημιτελής
Το καλύτερο κράτησαν για το τέλος ο Ginobili και οι συμπαίκτες του αλλά δυστυχώς γι αυτούς ήταν πλέον αργά.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με μοναδικό σκοπό να φέρουν ''τούμπα'' το παιχνίδι και αυτό φάνηκε απο τα πρώτα κιόλας λεπτά, όταν με μπροστάρη τον Manu έκαναν ένα 9-4 και πλησίασαν αρχικά στους 11(80-69).Συνέχισαν παρόλα αυτά να έχουν πρόβλημα στα αμυντικά τους καθήκοντα και το πλήρωσαν και πάλι απο τους Paul-Smith.

Mε το καλό τους διάστημα, να το διαδέχεται ένα εξίσου καλό των Hornets.Απο τα μισά της περιόδου περίπου άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση των ασπρόμαυρων και με ένα σερί(16-4) καρμπόν με αυτό της Νέας Ορλεάνης στο προηγόυμενο δωδεκάλεπτο έφτασαν μία ανάσα(93-90 στα 02:05) απο την ισοφάριση.Όμως εν τέλει, στο τελευταίο λεπτό του μάτς,έφτασαν 6 πόντοι(4 Paul-2 Green) στους φιλοξενούμενους, ώστε να κερδίσουν τον αγώνα με 99-90.

Οι νικητές μετά τον Paul είχαν τον West  στους 18πόντους(3ριμπ.,3ασ) και τον Thornton στους 17 με 7 ριμπάουντ.
Απ'την άλλη ο Jefferson με 18 και 4 ριμπάουντ αλλά και ο Parker με 13 και 4 ασίστ ακολούθησαν τον Ginobili.