Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

25.10.12

ΤΟ ΚΑΡΦΩΜΑ:ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ 0/8 ΟΙ LAKERS

Οι Lakers όπως αναμενόταν γνώρισαν χθες την έβδομη ήττα τους στην preseason, αυτή την φορά από τους Clippers με 97-91 στο Stapless Center.Ωστόσο, η εμφάνιση τους δεν  ήταν τόσο κακή όσο στα προηγούμενα έξι παιχνίδια.Έστω και χωρίς τους Bryant και Ηοward κατάφεραν να είναι κοντά στο σκορ ή ακόμα και να προηγούνται ανά διαστήματα, φτιάχνοντας μία διαφορά 8 πόντων προς το τέλος της τρίτης περιόδο.Ο Mike Brown χρησιμοποίησε όλους κι όλους εννιά παίκτες, με τον Jordan Hill στην επιστροφή του(από τραυματισμό) να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι ερχόμενος από τον πάγκο-κάτι που ισχύει και για τον Steve Blake- και βοηθόντας τα μέγιστα να μην χαθεί η "μάχη" στον αέρα.Oι "κίτρινοι" σε γενικές γραμμές έχασαν ένα ματς που θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει λόγω της απροσεξίας τους, αφού τελείωσαν τον αγώνα με 20 λάθη, την στιγμή που οι Clippers είχαν 17(!!!) κλεψίματα.Σήμερα, θα είναι τυπικά γηπεδούχοι στον αγώνα που θα δώσουν σε ουδέτερο γήπεδο(Valley View Casino Center) απέναντι στους Kings για τρίτη φορά στην preseason, με τις προηγούμενες να έχουν τελειώσει με νίκη των "βασιλιάδων"(103-98 σε ουδέτερο και 99-92 στο Stapless Center).

Στα δύο αυτά ματς οι "Λιμνάνθρωποι" πήραν 18 πόντους από τον πάγκο τους στο δεύτερο παιχνίδι, όπου χρησιμοποίησαν επτά παίκτες για μέσο όρο 12 λεπτά και 35 πόντους(τους 20 ο Ebanks) στο πρώτο, με έξι παίκτες να αγωνίζονται για 15,3 λεπτό μέσο όρο.Τα αντίστοιχα για Kings ήταν 57 πόντοι, από οκτώ παίκτες σε 16,8 λεπτά μέσο όρο και 38 πόντους από επτά παίκτες σε 15,8 λεπτά στον πρώτο αγώνα.Aξίζει να αναφερθεί πως οι Lakers έχουν την δεύτερη χειρότερη επίθεση στην preseason, με 86,4 πόντους σε επτά αναμετρήσεις, ενώ οι Kings την 10η καλύτερη με 99,5 πόντους σε έξι αγώνες.Η ομάδα του Los Angeles βρίσκεται στην πρωτελευταία θέση και στα ριμπάουντ, όπου μαζεύει κατά μέσο όρο 38,1, με τους "μωβ" να είναι περίπου στην μέση του πίνακα(17η) με 42,6. Από το σημερινό παιχνίδι θα λείψει και πάλι ο Kobe Bryant που λογικά θα χάσει και την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Μάλιστα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο Brown να ξεκουράσει σήμερα κάποιους από τους βασικούς του ή ακόμη και όλους, οι οποίοι στο χθεσινό παιχνίδι αγωνίστηκαν υπεραρκετά(Gasol και Sacre 35,World Peace 32, Meeks 26 και Nash 25 λεπτά. Άλλωστε, χθες ο World Peace τραυμάτιστηκε σε δάχτυλο του χεριού που σουτάρει, αν και επέστρεψε κανονικά στον αγώνα, τον οποίο ολοκλήρωσε χωρίς πρόβλημα.Αντίθετα, ο Keith Smart μετά την αναμέτρηση και την ήττα από τους Suns αποκάλυψε πως στο ματς κόντρα στους "κίτρινους" θα χρησιμοποιήσει την πεντάδα που θα παρατάξει και στον εναρκτήριο  αγώνα της regular κόντρα στους Bulls.Αυτή πιθανότατα θα απαρτίζεται από τους Thomas,Evans,Johnson,Thompson και Cousins.

Θα επιλέξω για ακόμη μία φορά τους Kings, καθώς θεωρείται δεδομένο πως θα παραταχθούν με τους βασικούς τους παίκτες για μεγάλο χρονικό διάστημα(ο Smart είπε σίγουρα για ένα ημίχρονο).Αντίθετα, με τους Lakers τίποτα δεν είναι σίγουρα για το αν και ποιοι θα παίξουν από τους starting five, καθότι γενικά έχουν πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής και στο τελευταίο,αλλά και στα υπόλοιπα φιλικά.Επιπλέον, η σίγουρη απουσία του Kobe Bryant που είναι και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του στην preseason(και 2ος στη γενική κατάταξη) είναι πολύ σοβαρή για να παραβλεφθεί.Άλλος ένα λόγος τον οποίο έχω αναφέρει κι άλλες φορές τον τελευταίο καιρό(και έχει κουράσει) είναι ο μη ποιοτικός πάγκος των "κίτρινών", από τον οποίο πολύ δύσκολα παίρνουν τους πόντους που χρειάζονται για να παραμείνουν στη διεκδίκηση της νίκης.Την στιγμή μάλιστα που το Sacramento έχει πάρα πολύ καλούς σουτέρ στον πάγκο, αλλά και φυσικά στην βασική πεντάδα.Δε νομίζω να χρειάζονται περισσότερο για να πάρουμε Kings.

Los Angeles Lakers-Sacramento Kings--> απλή νίκη Kings(2,30 bet365)