Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

15.10.12

PRESEASON DAY 10

San Antonio Spurs@Houston Rockets 116-107

Δεν τρίτωσε το καλό για τους Rockets που έπειτα από δύο νίκες(επί των Thunder και Hornets) το ηττήθηκε στον τρίτο του αγώνα για την preseason από τους Spurs, με 116-107 στο Toyota Center.Η πεντάδα(Lin,Lamb,Pasons,Jones,Asik) που ξεκίνησε o Κevin McHale δεν τα πήγε καθόλου καλά στο πρώτο δωδεκάλεπτο και μοιραία στο τέλος του βρισκόταν ήδη στο -11(27-16).Οι είσοδος των Motejunas, Smith, Delfino και Forbes στη δεύτερη περίοδο βοήθησε κάπως τις "ρουκέτες" να ανακάμψουν, την στιγμή που στην αντίπερα και ο Greeg Popovic είχε αποσύρει τους Parker,Duncan και Diaw με τους οποίος είχε ξεκινήσει την αναμέτρηση.Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν ως το -2(58-56) στις αρχές του τρίτου δωδεκαλέπτου. Από κείνο το σημείο κι έπειτα το San Antonio πάτησε γκάζι κι έφτασε την διαφορά ως το +18(93-75) 9 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, παίρνοντας σκορ από τους περισσότερους των παικτών του. Το Houston όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και "τρέχοντας" ένα σερί 20-8 κατάφερε να επιστρέψει στο -6, χωρίς πάντως να συνεχίσει ανάλογα και τους Spurs να κάνουν το 3-1 στην preseason.Αξίζει να σημειωθεί πως επτά παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ κορυφαίος όλων ήταν ο Witherspoon με 17 πόντους(6/9 σουτ,2/4 τρίποντα, 3/6 βολές) και 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Blair(16π. με 7/9 σουτ, 2/2 βολές και 6 ριμπάουντ) και Green(15π., 6/9 σουτ, 3/5 τρίποντα και 3 ασίστ).Από τους ηττημένους, εξαιρετική εμφάνιση για τον Motejunas,που σταμάτησε στους 16πόντους(6/11 σουτ, 1/3 τρίποντα,4/4 βολές) και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Asik με double double(13π. και 11ριμπ.)

Αναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Atlanta Hawks@Memphis Grizzlies 110-102

Δεύτερη νίκη(μετά από επί της Ρεάλ) στα παιχνίδια προετοιμασίας για τους Grizzlies, που επικράτησαν των Hawks στο FedExForum με 110-102.Ο Lionel Hollins ξεκίνησε κανονικά τους βασικούς τους(Conley,Allen,Gay,Randolph,Gasol) σε αντίθεση με Larry Drew που άφησε τους Smith και Horford στον πάγκο, με τους Ivan Johnson και Zaza Pachulia να παίρνουν θέση στο παρκέ, δίπλα στους Teague,Korver και Damion James.Tα "γεράκια" ωστόσο ήταν αυτά που ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, φτιάχνοντας μία διαφορά 11 πόντων(18-7) στα μισά της περιόδου, η οποία με το τέλος της τους βρήκε στο +8(33-25).Με τους Smith,Horford και Lou Williams να βρίσκονται μέσα στη δεύτερη περίοδο η Atlanta συνέχισε να διατηρεί την διαφορά, μέχρι το σημείο που πήρε το...όπλο του ο Mike Conley, ο οποίος πετυχαίνοντας 11 πόντους(τρία τρίποντα) σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, έφερε τις "αρκούδες" στο -5(59-54).Ο τελευταίος συνέχισε να πυροβολεί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου(πέτυχε άλλα δύο) και στην τρίτη περίοδο, το Memphis έκανε ένα σερί 19-7 και βρέθηκε στο +8(87-79) στο τέλος της. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ...κλέψουν το ματς στην τέταρτη περίοδο, με τους Smith και Horford να βρίσκονται στο παρκέ τα τελευταία 5 λεπτά, χωρίς πάντως να το καταφέρνει(αν και έφτασε στο -3 δύο λεπτά πριν το τέλος), καθώς ο Pondexter με 12 προσωπικούς  πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του.Κορυφαίος των νικητών -που είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων-ο Conley με 18 πόντους(5/9 σουτ,5/5 τρίποντα.3/3 βολές) και 5 ασίστ,ενώ double double σημείωσε ο Randolph με 14 πόντους(7/12 σουτ) 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.Από την Atlanta 13 πόντους είχε ο Horford(5/9 σουτ, 3/5 βολές), ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ και 12 ο Morrow με 4/8 σουτ και 2/3 τρίποντα.

Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Enterprise Project Management