Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

9.10.12

Preseason Day 4

Real Madrid@Toronto Raptors 95-102

Στην τέταρτη μέρα της preseason οι Raptors πήραν τo...αίμα τους πίσω για την ήττα στην Ισπανία πριν 5 χρόνια, καθώς επιβλήθηκαν της Real με 102-95 στο Air Canada Center.Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αφού η μέγιστη διαφορά που πήρε η καθεμία μέχρι την τέταρτη περίοδο δεν ξεπέρασε τους 10 πόντους. Με αυτή προηγήθηκαν οι Μαδριλένοι στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά έπειτα σκόραραν μόλις 2 πόντους, με αποτέλεσμα  οι Καναδοί να "τρέξουν" ένα 19-2 και να μπουν μπροστά με 29-22.Ωστόσο, οι πρώτοι μπήκαν με σκοπό να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και τα κατάφεραν, αφού με την λήξη του πρώτου μισού βρισκόντουσαν πίσω με 50-48. Αυτό χάρη κυρίως στις εμπνεύσεις του Nikola Mirotic, ο οποίος σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλή απόδοση(12 από τους 17 πόντους τους).Όπως άλλωστε και οι DeRozan-Johnson από την άλλη πλευρά, που στα μισά του αγώνα είχαν ήδη 12 και 9 πόντους αντίστοιχα. Από 'κει και έπειτα ανέλαβαν δράση  Pocius και Reyes από την μία και Calderon με Lucas από την άλλη, με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά, το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς και να βρίσκει το Toronto μπροστά με 75-73 12 λεπτά πριν το φινάλε. Στην τέταρτη περίοδο, ο rookie των "αρπακτικών" Terrence Ross,δεν χρειάστηκε παραπάνω από τέσσερα  λεπτά, για να πετύχει τους 8 από τους 10 συνολικά πόντους τους(δύο συνεχόμενα τρίποντα) και να δώσει έναν αέρα 7 πόντων στην ομάδα του, την οποία και κράτησε μέχρι το φινάλε, παίρνοντας τη νίκη με 105-97.

Aναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Monepaschi Siena@Cleveland Cavaliers 85-91

Με νίκη μεν, πολύ δύσκολα δε ξεκίνησαν την χρονιά οι Cavaliers, που επικράτησαν της Siena με 91-85 στο Quicken Loans Arena. Oι Ιταλοί παρουσίασαν ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο από αυτό κόντρα στους Spurs,με τους "ιππότες" αλλά και τον Kyrie Irving να είναι κατώτεροι του αναμενόμενου.Συγκεκριμένα, ο Rookie of the Year της περσινής σεζόν δε βοήθησε σε κανένα σημείο την ομάδα του, τελειώνοντας το παιχνίδια με 10 πόντους(1/7σουτ) από τους οποίους οι 8 ήταν με βολές, μοιράζοντας παράλληλα και 3 ασίστ.Αντίθετα, σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκαν οι δύο Αμερικανοί της Siena, Janning και Brown, οι οποίοι σημείωσαν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να έχει 7 ασίστ και 3 κλεψίματα και τον δεύτερο να μαζεύει 5 ριμπάουντ.Άξια αναφοράς  τα 16 επιθετικά ριμπάουντ της Siena, αλλά και τα12/33 τρίποντα(36,4%), την στιγμή που είχαν μόλις 34,6% fg(28/81).Η αναμέτρηση δε διεκδικεί σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους να ακολουθούν(από κοντά πάντως) στο σκορ καθ όλη την διάρκεια του πρώτου μισού και τους Ιταλούς να προηγούνται μέχρι και με 7 πόντους. Στην τρίτη περίοδο το Cleveland άναψε την...μηχανή, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 18-4 σε περίπου 5 λεπτά, ενώ στη συνέχεια πήρe αέρα 10 πόντων(56-46).Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ιταλίας δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 60-60 και να πάνε στην τέταρτη περίοδο στο -3(63-60) έπειτα από ένα τρίποντο του Sloan.Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Ευρωπαίοι πάλεψαν το ματς ακόμα και όταν έμειναν πίσω με 11(83-72 στα 3:12 πριν το φινάλε), φτάνοντας μέχρι και το -4(85-81) περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά έπεσαν πάνω στους Waiters(9 από τους 11 πόντους του στην τελευταία περίοδο) και Samuels(6 από τους 14 πόντους του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο) που μαζί με τον Sloan ήταν από τους κορυφαίους των "ιπποτών" στο παιχνίδι.

Αναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Utah Jazz@Golden State Warriors 80-83

To 2-0 στην preseason έφτασαν οι Warriors που μετά τους Lakers κέρδισαν και τους Jazz με 83-80, με την διαφορά ότι αυτή την φορά παίζανε στο Oracle Arena. Το πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Stephen Curry,ο οποίος πάτησε παρκέ έπειτα από 6 μήνες.Ωστόσο, δεν πρόλαβε να πάρει παραπάνω από 11 λεπτά συμμετοχής, καθώς  έπειτα ένιωσε κάποιες μικροενοχλήσεις, με αποτέλεσμα ο Mark Jackson να τον αποσύρει.Οι "πολεμιστές" ξεκίνησαν ορεξάτοι τον αγώνα και προηγήθηκαν με 13-4 πέντε λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.Εν συνεχεία όμως η απόδοση της Utah ανέβηκε και κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου με 21-19. Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά του Golden State να βάλει το... πόδι στο γκάζι "χτίζοντας' μία διαφορά 11 πόντων(42-31) δύο λεπτά πριν την λήξη της .Το +11 έγινε +16 στην τρίτη περίοδο και τα πράγματα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους, σχετικά με το νικητή της αναμέτρησης.Οι δύο Williams μαζί με τον εξαιρετικό στο τρίτο δωδεκάλεπτο Millsap(12 από τους 13 πόντους του) έκαναν τα πάντα για να ψαλιδίσουν την διαφορά, ωστόσο από την απέναντι τα τρίποντα του Rush, ο εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδια Lee αλλά και ο Jenkins με τα τρία συνεχόμενα καλάθια στο τέλος της περιόδου, δεν επέτρεπαν κάτι τέτοιο, με το τρίτο μέρος να κλείνει στο 69-58.Παρόλα αυτά οι "Mομρμόνοι" δεν έδειχναν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και με τους Kanter,Burks και Favors να αποδίδουν εξαιρετικά σε άμυνα(κράτησαν στους 14 πόντους τους Warriors) και επίθεση στα τελευταία 12 λεπτά της αναμέτρησης έφτασαν στο -3(83-80).Όμως ο Randy Foye(0/6 σουτ, 0/2 τρίποντα) αποδείχτηκε μοιραίος, αστοχώντας στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Enterprise Project Management