Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

14.10.12

PRESEASON DAY 9

Brooklyn Nets-Philadelphia 76ers 108-105 OT

Με το δεξί ξεκίνησαν τους αγώνες προετοιμασίας τους οι...ολοκαίνουργιοι(από όλες τις απόψεις) Brooklyn Nets, οι οποίοι αν και χρειάστηκαν την παράταση κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Philadelphias και να επικρατήσουν με 108-105.H ομάδα του Avery Johnson μπορεί να ήταν μέχρι και με 18 πόντους μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε αυτής δέχτηκε ένα σερί 14-2, που είχα σαν αποτέλεσμα οι Sixers να στείλουν το ματς σε extra πεντάλεπτο.Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως τα "δίχτυα" πέτυχαν μόλις 16 πόντους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, δεχόμενοι παράλληλα 31.Κορυφαίοι της αναμέτρησης για το Brooklyn oι C.J Watson(7/11 σουτ2/3 τρίποντα) και Brook Lopez(6/11 σουτ, 7/7 βολές) που σταμάτησαν στους 19 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να έχει επίσης 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και τον δεύτερο να μαζεύει 9 ριμπάουντ.Από τους Sixers, που το πάλεψαν μέχρι τέλους και κατάφεραν να στείλουν στην παράταση ένα χαμένο ματς, ο Nick Young είχε 21 πόντους(5/14 σουτ, 2/5 τρίποντα, 9/9 βολές) με τρία ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο rookie Maalik Wayns με 18 πόντους(6/13 σουτ , 3/5 τρίποντα) και 3 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής

Αναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

*Το παιχνίδι δεν είχε τηλεοπτική μετάδοση και γι'αυτό δεν υπάρχουν και highlights

New York Knicks-Boston Celtics 98-95
'Αλλο ένα παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση ήταν αυτό ανάμεσα σε Knicks και Celtics, με τους Νεοϋορκέζους να πετυχαίνουν εν τέλει την δεύτερη νίκη τους στην preseason, με 98-95 στο ουδέτερο του XL Center, στο Hartford.Μάλιστα, παρότι οι Κέλτες βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 12 περίπου στα μισά της τρίτης περιόδου, οι "πορτοκαλί" ψαλίδιζαν λίγο λίγο την διαφορά και έφτασαν με μπροστάρη τον rookie Chris Copeland(21π., 6/11 σουτ, 0/4 τριπ., 9/13 βολές και 4 ριμπάουντ) πέρασαν μπροστά με 86-83 2:20 πριν το φινάλε και πριν οι Downs και Sullinger στείλουν το ματς στην παράταση με ένα jump shot και μία εύστοχη βολή αντίστοιχα.Εκεί σημειώθηκαν συνολικά 21 πόντοι εκ των οποίων οι 11 ήταν με βολές.Πέραν του Copeland, αρκετά καλός ήταν και ο Carmelo Anthony που τελείωσε με 23 πόντους(7/16 σουτ, 1/4 τριπ., 8/9 βολές) και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Chandler πρόσθεσε άλλους 16 και 7 ριμπάουντ.Από την Βοστόνη για ακόμη ένα ματς εξαιρετικός ήταν ο rookie Jared Sullinger με 14 πόντους(5/8 σουτ, 4/6 βολές) και 7 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Jeff Green και Paul Pierce με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ ο καθένας.

Washington Wizards@Cleveland Cavaliers 99-95

Στο Quicken Loans Arena του Cleveland, οι Wizards πήραν την πρώτη νίκη τους στη preseason αφού επιβλήθηκαν των Cavaliers με 99-95 και παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τους Wall,Nene,Okafor,Booker,Gray,Martin και Singleton. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, με τους Cavaliers να παίρνουν μία διαφορά μέχρι 9 πόντων στην τρίτη περίοδο,χωρίς πάντως αυτή να φτάσει ποτέ σε διψήφιο αριθμό.Οι πρωτευουσιάνοι πραγματοποιώντας μία πολύ καλή τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να πάρουν το ματς στο φινάλε. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Crawford,Beal,Cook που είχαν από 14 πόντους, με τον πρώτο να μοιράζει 7 ασίστ, τον δεύτερο άλλες 3 με 4 ριμπάουντ και τον τρίτο να ευστοχεί σε 3/6 τρίποντα.Στην αντίπερα, ο Tristan Thompson πραγματοποίησε πάρα πολύ καλή εμφάνιση τελειώνοντας με double double(18π., 10ριμπ), κάτι που έκανε και ο Varejao που είχε 11 πόντους και άλλα 10 ριμπάουντ, ενώ για ακόμη ένα παιχνίδια σε πολύ ...ρηχά νερά κινήθηκε ο Kyrie Irving.

Chicago Bulls@Minnesota Timberwolves 82-75

Το 2-1 στην preseason έκαναν οι Timberwolves που στον πρώτο εντός έδρας αγώνα τους επικράτησαν των Bulls με 82-75. To παιχνίδι δε διεκδικεί σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητες, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με κάκιστα ποσοστά, αλλά να είναι κοντά στο σκορ καθ'όλη την διάρκεια της αναμέτρησης μέχρι και 3 περίπου λεπτά πριν το φινάλε, σημείο που οι "λύκοι" έφτασαν στο +11 και στην ουσία "καθάρισαν" το ματς.Ο Rick Adelman χρησιμοποίησε όλους κι όλους 11 παίκτες, από τους οποίους ξεχώρισε ο Nikola Pekovic που σταμάτησε στους 16 πόντους(5/9 σουτ, 6/11 βολές) και 17 ριμπάουντ.Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Alexey Shved που είχε 15 πόντους.Το double double του Pekovic ακολούθησε και ο Noah για τους "ταύρους" που τελείωσε με 14 πόντους(6/10 σουτ, 2/4 βολές) και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Hinrich είχε 1594/11 σουτ, 2/3 τρίποντα, 5/8 βολές) και 3 ασίστ.

Detroit Pistons@Milwaukee Bucks 91-108

Δεύτερη νίκη στην preseason και για τους Bucks, που μετά την εύκολη νίκη στο Cleveland τό ίδιο εύκολα(108-91) κέρδισαν και τους Pistons στο Harris Bradley Center.Οι τελευταίοι άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο, στο οποίο ήταν ανταγωνιστικοί καθ'όλη τη διάρκεια του.Ωστόσο, από το ξεκίνημα του τρίτου δωδεκαλέπτου τα "ελάφια" έβαλαν ...νίτρο και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 28 πόντους διαφορα(93-65) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.Φυσιολογικά στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τα "πιστόνια" απλά να ψαλιδίζουν τον διασυρμό τους.Κορυφαίος του Milwaukee ο Ersan Ilyasova με 22 πόντους(7/9 σουτ, 2.4 τρίποντα, 6/6 βολές), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Jennings με 17(6/9 σουτ, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές) και 6 ασίστ.Πολύ καλή παρουσία και για τον rookie John Henson που τελείωσε με 12 πόντους(3/7 σουτ, 6/9 βολές), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στον αντίποδα, οι Pistons είχαν σε ακόμη ένα μεγάλο βράδυ τον Andre Drummond που έκανε τα πάντα στο παρκέ, κάτι που φαίνεται από τους 19 πόντους του(9/13 σουτ, 1/4 βολές), τα 10 ριμπάουντ, τις 2 ασίστ και τα 2 μπλοκ.Θετικός και ο Khris Middleton με 11 πόντους(4/11 σουτ, 3/6 τρίποντα, 0/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενω΄αρκετά καλός ήταν και ο Maggette.

Utah Jazz@Los Angeles Lakers 99-86

Tρίτη σερί ήττα για τους Lakers στην preseason με ισάριθμες κακές εμφάνισεις οι οποίοι δε λένε να σηκώσουν κεφάλι, χάνοντας και από την Utah στο Stapless Center,με 99-86.Μπορεί κανένας εκ των Nash,Bryant,World Peace και Gasol να μην έπεσε κάτω από τα 23 λεπτά συμμετοχής αλλά οι "Λιμνάνθρωποι" και πάλι δεν κατάφεραν να κερδίσουν.Αποτέλεσμα αυτού οι μη ποιοτικές επιλογές του πάγκου τους.Οι "κίτρινοι" έδειξαν σε μέσες άκρες ακριβώς ότι έδειξαν και στις προηγούμενες δύο ήττες τους.Ότι δηλαδή μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί, να φτιάχνουν μία διαφορά και να την διατηρούν μόνο όταν μέσα στο παρκέ βρίσκονται οι starting five.Έτσι και χθες μόλις ξεκίνησαν ένας ένας να κάθονται στον πάγκο, ξεκίνησε και η Utah να πλησιάζει στο σκορ παρότι ξεκίνησε από το -13 στην τρίτη περίοδο κατά το μεγαλύτερο διάστημα της οποία πάντως οι Lakers είχαν μέσα τους βασικούς τους. Ωστοσο, στην τέταρτη που έπαιξαν αποκλειστικά τα back up τω δύο ομάδων, οι "Μορμονοι" έδειξαν ότι διαθέτουν ποιότητα στον εν λόγω τομέα και πετυχαίνοντας ένα 30-17 πήραν το ματς χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.Τρίτο συνεχόμενο double double για τον Enes Kanter που σημείωσε 14 πόντους(5/9 σουτ, 4/7 βολές),μαζεύοντας άλλα τόσα ριμπάουντ.Πολύ καλός και ο Jamaal Tinsley με 11(5/7 σουτ, 1/2 τρίποντα) πόντους και 5 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής.Κορυφαίος για τους Lakers o Bryant με 18 πόντους(3/7 σουτ, 12/14 βολές) και 8 ριμπάουντ, τον οποίο ακολούθησε ο World Peace(3/8 σουτ, 3/4 τρίποντα, 4/6 βολές) με 13 και 4 αντίστοιχα.

Los Angeles Clippers-Μiami Heat 99-89