Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

10.10.12

Preseason Day 5

Dallas Mavericks@Barcelona Regal 85-99

Ολοκληρώθηκε  η πέμπτη μέρα της preseason και μαζί της ολοκληρώθηκε και το ΝΒΑ Europe Live Tour με τους Mavericks να γνωρίζουν την ήττα στο Palau Blaugrana από την Barcelona με 99-85. Ο Dirk Nowitzki δεν αγωνίστηκε καθόλου, λόγω ενοχλήσεων στο δεξί γόνατο και οι Ισπανοί το εκμεταλλεύτηκαν για τα καλά.Ήταν η καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε σχεδόν άψογη κυκλοφορία, έβγαζε πολλά ελεύθερα σουτ και εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία που επέδειξε το Dallas κάτω από το καλάθι και στον αγώνα με την Alba, με τους Tomic(12π.,10ριμπ.,2 μπλοκ) και Jawai(13π.6ριμπ.,2μπλοκ) να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση. Αξίζει πάντως να αναφερθεί πως οι Τεξανοί μείωσαν περίπου στο μισό τα λάθη τους(13) σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στους Γερμανούς(27), όμως στον χθεσινό "αγκάθι" αποτέλεσαν οι βολές , όπου τελείωσαν το ματς με 18/32(56,2%).Παρόλα αυτά, αν και βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα, επιχείρησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση στην τελευταία περίοδο, όταν και επέστρεψαν από το -18 στο -6, πριν ο Νavaro ...καθαρίσει την μπουγάδα με δύο τρίποντα.Ο τελευταίοςμαζί με τον Mickael ήταν και οι κορυφαίοι των Καταλανών, σημειώνοντας αμφότεροι από 19 πόντους.Από τους Αμερικανούς ξεχώρισαν οι Chris Kaman και Darren Collison που πέτυχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να μαζεύει και 10 ριμπάουντ και τον δεύτερο να μοιράζει 4 ασίστ.

Αναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Milwaukee Bucks@Cleveland Cavaliers 97-80

Mε το δεξί ξεκίνησαν στην preseason οι Bucks, καθώς επικράτησαν με 97-80 των Cavaliers στο Quicken Loans Arena.Tα "ελάφια" έδειξαν μεγάλη όρεξη στον πρώτο τους αγώνα για τη νέα σεζόν και αφότου πάτησαν γκάζι περίπου 3 λεπτά πριν το ημίχρονο παίρνοντας μία ασφαλή διαφορά διψήφιου αριθμού, το παιχνίδια είχε πάρει το δρόμο του.Το Cleveland δε κατάφερε παρά σε ένα μονάχα σημείο να την ρίξει ξανά κάτω από τους 10 πόντους, υπέπεσε σε αρκετά λάθη(22) σε αντίθεση με το Milwaukee που τελείωσε το ματς με μόλις 12, ενώ ο Byron Scott έβλεπε τον Scott Sciles να κρατάει για επαρκή χρονικό διάστημα στο παρκέ τους  Jennings(15π. 7 ασ. 2κλεψ.) και Ellis(15π.,2ασ.,2κλεψ.) οι οποίοι βρισκόντουσαν σε μεγάλα κέφια. Μάλιστα, με εξαίρεση τους δύο τελευταίους οι Bucks είχαν άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.Από την άλλη, οι "ιππότες" είχαν μόνο τον C.J Miles και τον Kyrie Irving να παλεύουν με τα..θηρία, οι οποίοι και σημείωσαν 18(6/13σουτ) και 16(5/11 σουτ) πόντους αντίστοιχα. Αξίζει πάντως να αναφερθεί πως οι κορυφαίοι των Cavaliers στην αναμέτρηση με τους Ιταλούς,Samuels και Sloan, δεν πήραν καθόλου χρόνο συμμετοχής, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Omri Casspi.

Memphis Grizzlies@Chicago Bulls 88-92

Πολύ πιο εύκολα απ'ότι δείχνει το τελικό σκορ ήρθε η νίκη των Bulls επί των Grizzlies στην πρεμιέρα των πρώτων στην preseason.Ωστόσο, αυτό οφείλεται εν πολλοίς στην απόφαση του Lionel Hollins να μην χρησιμοποιήσει για παραπάνω από 16 λεπτά κανέναν εκ των βασικών του, ενώ ο Mike Conley δεν αγωνίστηκε καθόλου.Το παιχνίδι ήταν...ντέρμπι μόνο στο πρώτο μισό, όπου οι "αρκούδες" κρατούσαν και το προβάδισμα με 52-49 στο ημίχρονο.Από 'κει και έπειτα το Chicago ανέβασε ταχύτητα και στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε καθαρίσει το ματς, αφού έφτασε να προηγείται με 16 πόντους, κάνοντας ένα σερί 32-13.'Η μήπως όχι? Στο τέταρτο δωδεκάλεπτo λίγο έλειψε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του ο Jerome Jordan, ο οποίος πέτυχε τους 11 από τους 13 δικούς του και από τους 23 πόντους της ομάδας του στο συγκεκριμένο διάστημα.Παρόλα αυτά οι "ταύροι" δεν...αυτοκτόνησαν αν και το σκορ είχε φτάσει στο 89-88 (27 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε) και με τρεις βολές έφτασαν στη νίκη.Κορυφαίος για τους "κόκκινους" ο Luol Deng(18π. με 4/8, 4ριμπ και 2 κλεψ.) που απ'ότι φαίνεται θα αναλάβει να ηγηθεί των Bulls ελλείψη  Rose, ενώ από 13 πόντους είχαν οι Mohammed,Hamilton και Nate Robinson.

Aναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Charlotte Bobcats@New Orleans Hornets 97-82

Μπορεί ο Eric Gordon να έμεινε για ακόμη ένα παιχνίδι εκτός(αυτή την φορά μαζί με τον Smith), αλλά οι Hornets δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επικρατήσουν μετά τους Magic και των Bobcats με 97-82 και να γίνουν έτσι η δεύτερη ομάδα (μετά τους Warriors) που πετυχαίνει το 2-0 στην preseason. Η Νέα Ορλεάνη ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 10 πόντους τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, για να την ολοκληρώσει εν τέλει στο +7(35-28).Ωστόσο, στην δεύτερη η απόδοση της έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα οι "αγριόγατες" όχι απλά να καλύψουν, αλλά και να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +11(57-46) στο ημίχρονο.Από 'κει και πέρα όμως ανέλαβε δράση ο Anthony Davis, ο οποίος πέτυχε τους 15 από τους 28 πόντους της ομάδας του στο τρίτο δωδεκάλεπτο και ήταν η κύρια αιτία σε άμυνα και επίθεση για το 28-8 που "έτρεξαν" οι "σφίγγες", κάτι που έφερε το 74-65 στο τέλος της περιόδου. Το Νο1 του φετινού ντραφτ είχε κάνει την δουλειά του και ο Monty Williams δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου στη τέταρτη περίοδο, όπου οι Anderson(15 πόντοι 5/6 τρίποντα) και Miller(8 πόντοι, 2/3 τρίποντα) την έκαναν να μοιάζει με τυπική διαδικασία, πετυχαίνοντας τρία τρίποντα ο πρώτος και άλλα δύο ο δεύτερος.Αξίζει πάντως να γίνει αναφορά στην απουσία του Brendan Haywood, ο οποίος δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό, κάτι που έκανε ακόμη πιο εύκολη την δουλειά του Davis.Πέραν του τελευταίου και των δύο μπόμπερ που αναφέρονται παραπάνω, εξαιρετικός ήταν και ο Robin Lopez με double double(18π., 13ριμπ.3μπλοκ), αλλά και ο Austin Rivers(13π., 4ριμπ.,3ασ.).Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ben Gordon(15π.,3ριμπ.) και ο Byron Mullens(14π., 4/8 τριπ., 6ριμπ.,2μπλοκ).