Όταν το μπάσκετ δεν παίζεται στο παρκέ...

Ένα blog για όλους τους ''άρρωστους'' με το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ στον πλανήτη

To NBAir επανέρχεται από τέλη Σεπτέμβρη 2014 με κύρια αλλαγή του την εστίαση στα του στοιχήματος,όσον αφορά το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη

13.10.12

Preseason Day 8

Detroit Pistons@Toronto Raptors 75-82

Στην όγδοη μέρα της preseason οι Raptors πήραν την ρβανς στο Air Canada Centre για την ήττα προ τριών ημερών στο Detroit,επικρατώντας των Pistons με 82-75 και τον Jonas Valanciunas να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.Πολύ καλός ήταν και ο Viacheslav Kravtsov που σε 17 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 10 πόντους μαζεύοντας και 3 ριμπάουντ.

Aναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Μinnesota Timberwolves@Indiana Pacers 91-96

Άλλη μία ρεβάνς ήταν και αυτή των Pacers, που επίσης τρεις μέρες πριν είχαν ηττηθεί από τους Timberwolves  με 14 πόντους στο ουδέτερο του Fargodome, αλλά χθες πήραν το...αίμα τους πίσω,αφού επιβλήθηκαν με 96-91.Μάλιστα, αγωνίστηκαν χωρίς τους Granger,Hibbert,Hill και Hansbrough, με τον Frank Vogel να χρησιμοποιεί μόλις 11 παίκτες.Κορυφαίος όλων ο Paul Georgeπου σημείωσε 19(8/18 σουτ) πόντους με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Gerald Green με 18πόντους(8/14) 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους ηττημένους σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε ο Derrick Williams, ο οποίος τελείωσε με 25 πόντους(9/19 σουτ, 2/3 τρίποντα),6ριμπάουντ, 2 ασίστ και3 κλεψίματα σε 38 λέπτά συμμετοχής.

Αναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Chicago Bulls-Cleveland Cavaliers 83-86

Η έκπληξη της βραδιάς-αν μπορούμε να μιλάμε για τέτοιες στην preseason- σημειώθηκε στο Αssembly Hall(που πάντως εδρεύει στην πολιτεία Illinois,με τους Bulls να γνωρίζουν την ήττα από το Cleveland με 86-83.Πάρα πολύ καλή εμφάνιση για τον rookie των νικητών, Dion Waiters(18π. με 7/12 σουτ, 4/4 τρίποντα,1ριμπ.,3ασ.), σε...ρηχά νερά για ακόμη ένα ματς ο Kyrie Irving.Στην αντίπερα, ο Kirk Hinrich ήταν ο καλύτερος των "ταύρων" με 14πόντους(6/12), 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

New Orleans Hornets@Houston Rockets 75-95

Στο Toyto Center, οι Rockets δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διασύρουν με 95-75 τους Hornets, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη τους στην preseason, έπειτα από αυτή επί της Oklahoma, υποχρεώνοντας παράλληλα τις "σφίγγες" στην πρώτη τους, έπειτα από τρεις σερί νίκες.Αξιοσημείωτο του αγώνα, ότι ο Monty Williams χρησιμοποίησε μόλις 9 παίκτες, στους οποίους δεν ήταν ο Anthony Davis, τον οποίο θέλησε να ξεκουράσει.Κορυφαίος του Houston ο Κevin Martin με 17πόντους(6-11 σουτ, 3/7 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28 λεπτά συμμετοχής.Εξαιρετικός και ο Donatas Motejunas που σε μόλις 19 λεπτά είχε 13 πόντους6/10 σουτ, 1/1 τρίποντα) με δύο ριμπάουντ. Από τη Νέα Ορλεάνη ξεχώρισε ο Al Faruq Aminu με 15 πόντους(6/10 σου, 1/2 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Denver Nuggets@San Antonio Spurs 97-91

Στο ΑT&T Center το San Antonio δε τα κατάφερε απέναντι στους Nuggets, από τους οποίους ηττήθηκε με 97-91, με τους τελευταίους να κάνουν το 2-0 στα φιλικά τους παιχνίδια.Οι τελευταίοι είχαν σε μεγάλα κέφια τον Corey Brewer που δε χρειάστηκε παραπάνω από 23 λεπτά για να πετύχει 24 πόντους με 8/13 σουτ και 2/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Danillo Gallinari με 19 πόντους(6/14 σουτ, 2/5 τρίποντα),6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής.Από την άλλη για τους Spurs που αγωνίστηκαν χωρίς τον Manu Ginobili(πήρε ...ρεπό από τον Popovic) τράβηξε κουπί ο Τim Duncan, που τελείωσε με 21 πόντους(8/11 σουτ),8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε μόλις 25 λεπτά , ενώ πολύ καλός ήταν και ο Gary Neal(19π με 6/10 σουτ και 2/6 τρίποντα, 1ριμπ., 1κλεψ.).

Οklahoma City Thunder@Utah Jazz 81-97

Tην δεύτερη σερί ήττα τους στην preseason έκαναν οι Τhunder,που μετά το Houston έχασαν και στο Energy Solutions Arena από την Utah με 97-81. Ο Μο Williams ήταν ο κορυφαίος για τους "Μορμόνους", αφού ολοκλήρωσε με 15πόντους(6/7 σουτ, 2/3 τρίποντα) και από 2 ριμπάουντ, ασίστ και κλεψίματα.Παράλληλα, εξίσου καλοί ήταν οι Hayward, Jefferson και Kanter, που είχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Τπυρκο σέντερ να πραγματοποιεί double double, καθώς κατέβασε και 12 ριμπάουντ. Από την Oklahoma, εξαιρετική ήταν η παρουσία του Perry Jones, ο οποίος σε 30 λεπτά είχε 14 πόντους με 6/11 σουτ και 2/4 τρίποντα.Αξίζει να αναφερθεί πως για τους φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος δεν αγωνίστηκαν οι Westbrook,Harden,Perkins,Sefolosha, ενώ ο Durant βρέθηκε στο παρκέ για 18 λεπτά, τελειώνοντας με 9 πόντους(3/7 σουτ, 1/3 τρίποντα).

Portland Trail Blazers@Phoenix Suns 93-104

Στην αναμέτρηση που ολοκλήρωνε την όγδοη μέρα της preseason, το Phoenix δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στους Blazers, επικρατώντας με 104-93, αποτέλεσμα που έφερε τις δύο ομάδες στο 1-1, όσον αφορά το ρεκόρ τους στα φιλικά προετοιμασίας. Ο Μarkieff Morris αν και αγωνίστηκε όχι περισσότερο από 17 λεπτά κατάφερε να σημειώσει 14 πόντους(6/11 σουτ, 1/2 τρίποντα), μαζεύοντας παράλληλα 5 ριμπάουντ και να είναι ο κορυφαίος των Suns. Aπό κοντά και ο Luis Scola με 12 πόντους , 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ στα 19 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Από την άλλη ο Damian Lillard χρησιμοποιήθηκε για 35 λεπτά, στα οποία είχε 15 πόντους(5/13 σουτ,1/6 τρίποντα) και 5 ασίστ, αλλά υπέπεσε και σε άλλα τόσο λάθη.Πολύ καλός και ο άλλος rookie,Meyers Leonard με double double και συγκεκριμένα 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Enterprise Project Management